Na czym polegają ćwiczenia kreatywności?

W powszechnym rozumieniu ograniczamy kreatywność do tego, co czynią architekci, artyści, pracownicy agencji reklamowych. Lecz jednak nie tylko oni są twórczy Na czym naprawdę polega kreatywność?

Należałoby odczarować określenie kreatywności jako upominku od niebios, owianego nimbem tajemniczości, nazywanego natchnieniem oraz przypisywanego wybitnym mistrzom. Kreatywność jest wpisana w naturę człowieka. Jako osoby myślące nie tylko reagujemy na to, co się dzieje w otoczeniu, lecz także jesteśmy ważnym źródłem wszystkich nowości oraz modyfikacji.

Psychologia postrzega kreatywność z jednej strony jako element połączony z naszymi naturalnymi talentami oraz umiejętnościami, z innej – jako typ zdolności, jaką możemy rozwijać. Są testy, jakie mierzą potencjał kreatywny człowieka, np. test Guilforda. Polega on na tym, aby w ograniczonym niedługim okresie wymyślić różnorodne wykorzystania zwykłego obiektu, np. cegły. Ocenia się w nim tzw. płynność kreacyjną, więc to, ile pomysłów ktoś wykształci, i tzw. giętkość adaptacyjną, więc fakt, z jak rozmaitych dziedzin czerpią pomysły, co wyraża umiejętność zastosowania rozmaitych właściwości cegły.

Więc w jakim stopniu tenże potencjał jest wrodzony, a w jakim można go rozwijać?

Niewątpliwie są określone uwarunkowania wrodzone, jedne osoby „na początku“ mają tego potencjału mniej, pozostałe więcej, lecz jesteśmy w stanie pobudzać oraz rozwijać go poprzez ćwiczenia. Tak jak są efektywne metody uczenia się lub zapamiętywania, tak również są metody pobudzania kreatywności.

Na czym polegają takie ćwiczenia?

Przede wszystkim chodzi o to, aby rozluźnić krytycyzm i zwolnić się z myślenia, iż coś jest niewykonalne, zbyt kosztowne lub nie takie, jak winno być – myślenie logiczne oraz myślenie krytyczne wymagają innych operacji mentalnych aniżeli kreatywność oraz mogą ją hamować.

A jak wygląda sam mechanizm kreatywności?

Tradycyjny łańcuch kreatywnego myślenia zaczyna się od fazy przygotowania, w jakiej gromadzimy informacje niezbędne do rozwiązania jakiejś sytuacji oraz na poziomie intelektualnym staramy się świadomie tworzyć rozwiązania lub wytworzyć pomysły. To jest ciężka praca oraz w efekcie może pojawić się frustracja, więc stan „nie da się“. A wówczas – zamiast uderzać głową w mur oraz denerwować się na siebie lub na świat – można zrobić świadomą przerwę, zakładając, iż jeśli w tym czasie przyjdzie nam do głowy pewien pomysł (co może się zdarzyć, lecz niekoniecznie), to należałoby go zanotować. Poszczególni kładą chociażby kartkę papieru obok łóżka, ponieważ badania wskazują, iż około trzeciej nad ranem z podświadomości uwalniają się lub lęki, jakie odrzucamy w przeciągu dnia, lub wyjątkowe skojarzenia z tym, nad czym wcześniej pracowaliśmy. Ta dłuższa przerwa jest fazą inkubacji. Olśnienie może pojawić się właśnie w tym czasie lub kiedy już powrócimy do pracy.

Dodatkowe informacje

https://dekolo.pl/Dekolo.pl – sprawdź, jakie materiały dla osób kreatywnych znajdziesz w sklepie internetowym. Dowiedz się więcej

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *