Szczepienie – czy warto oraz czy jest to bezpieczne?

Czy szczepienie rzeczywiście zabezpiecza nas przed schorzeniami? Czy niesie to za sobą skutki uboczne? Jak i kiedy musimy się szczepić? Poniżej znajdziecie kilka odpowiedzi na te pytania i dowiecie się czy należałoby się szczepić?

Szczepionki to jeden z najogromniejszych sukcesów dziedziny medycznej. Gwarantują, że nie zachorujemy na daną chorobę lub też przejdziemy ją o dużo łagodniej oraz unikniemy niebezpieczeństwa niebezpiecznych powikłań. To naturalnie dzięki szczepieniom udało się zniwelować lub też obniżyć ilość zachorowań na wiele poważnych schorzeń. Preparat ma za zadanie pobudzić nasz układ odpornościowy do wytworzenia wytrzymałości przeciw chorobie, na ogół zakaźnej. Szczepienia są szczególnie istotne dla dzieci, które są znacznie bardziej narażone na ryzyko zachorowań oraz powikłań z tym powiązanych. Skąd w takim razie wątpliwości, by zabezpieczać się w ten sposób?

Wątpliwości wynikają pewnie stąd, że mimo wszystko jest to artykuł biologiczny, który działa tylko wówczas, kiedy organizm właściwie na niego zareaguje. Wiele zależy od człowieka. W tym przypadku zasadniczą rolę odgrywa układ immunologiczny, który poprzez szczepionkę jest zmuszony do wysiłku. Sporo też zależy od rodzaju szczepionki oraz indywidualnych cech układu immunologicznego. Mogą występować powikłania powiązane z przyjmowaniem szczepień, szczególnie u dzieci, niemniej jednak są to wybitnie rzadkie przypadki. 

Szczepienie u potomstwa

W ostatnim czasie pojawiło się dużo wątpliwości na temat tego, czy dzieci faktycznie muszą być szczepione. Rodzice wahają się czy szczepić młodych ludzi. Niemniej jednak odpowiedź jest bezdyskusyjna: wypada. W Polsce istnieją przymusowe szczepienia dla dzieci, jakie są bezpłatne oraz poboczne, zalecane, za jakie należy zapłacić. Do tych początkowych kwalifikowane są m.in. szczepienia przeciwko gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, tężcowi oraz krztuścowi, a też śwince, różyczce lub odrze. 

Układ immunologiczny dziecka nie jest fenomenalny, przez co maluch o wiele bardziej narażony jest na atak bakterii, przed jakimi nie potrafi się obronić. Niezmiernie ważne, żeby zadbać o szczepienia jak najwcześniej, bowiem już paru tygodniowe dziecko narażone jest na takie choroby jak ospa, tężec lub krztusiec. Brak trafnej ochrony ma prawo wiązać się też z poważnymi utrudnieniami. 

Szczepienie u dorosłych

Szczepienia u dorosłych są również istotne. To one najodpowiedniej chronią nasz organizm ludzki przed mikroorganizmami oraz wirusami. To naturalnie dzięki szczepieniom nasz organizm może być chroniony przed wieloma schorzeniami, które niosą za sobą podniesione ryzyko zakażeń, przede wszystkim u osób starszych. Istnieje grupa ludzi, którzy w dalszym ciągu nie są odporni na schorzenia wirusowe sztampowe dla wieku dziecięcego (ospa wietrzna, różyczka, odra). Takie schorzenia u osób dorosłych są w stanie mieć znacznie cięższy przebieg i prowadzić do istotnych powikłań. Mogą stanowić też zagrożenie, np. w czasie ciąży. Należałoby zatem zadbać o trafną ochronę w postaci szczepień. Osoby dorosłe są w stanie zaszczepić się m.in. przeciw pneumokokom, krztuścowi, grypie czy kleszczowemu zapaleniu mózgu. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *