Leczenie zębów a ciąża?

Czy podczas ciąży należy wykonywać zabiegi dentystyczne? Które są bezpieczne, a których należy unikać? Poniżej znajdziecie kilka istotnych porad oraz informacji dotyczących tego tematu.

Wizyty u dentysty powinny odbywać się regularnie, by stan naszego uzębienia był cały czas kontrolowany i poddawany leczeniu jeśli to konieczne. Podczas ciąży również mogą pojawić się problemy związane z uzębieniem. Czy w takim momencie każdy zabieg u stomatologa jest bezpieczny? Kiedy lepiej zrezygnować z leczenia i poczekać na późniejszy moment? Niestety niektóre zabiegi dentystyczne nie powinny być przeprowadzane w poszczególnych miesiącach ciąży. Przed każdą wizytą lekarz powinien przeprowadzić odpowiedni wywiad, który pozwoli mu stwierdzić jakie leczenie będzie bezpieczne w danym momencie.

Warto udać się do dentysty przed planowaną ciążą, by pozbyć się wszystkich problemów związanych z uzębieniem. W ten sposób zyskamy sobie bezpieczeństwo, że podczas ciąży nie pojawiają się żadne problemy z zębami i nie będziemy musiały poddawać się żadnych zabiegom. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Jeśli w czasie ciąży odczuwamy ból lub dyskomfort związany z naszym uzębieniem powinnyśmy udać się do lekarza jak najprędzej. Leczenie zębów w ciąży jest możliwe oraz wskazane, szczególnie jeśli występują jakiekolwiek zmiany w jamie ustnej.

Jakie zabiegi można wykonywać w ciąży?

W ciąży możliwe jest leczenie zębów, lecz powinniśmy wiedzieć w jaki sposób powinno to się odbywać. Nie każdy zabieg jest możliwy w danym miesiącu ciąży. Nagłe stany i bóle zębów podczas trwania ciąży należy usuwać jak najszybciej. Nie można zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ może to prowadzić do poważnych konsekwencji. Wszelkie ubytki, uszkodzenia zębów warto naprawiać w drugim trymestrze ciąży.

Leczenie próchnicy jest możliwe podczas ciąży i najlepiej dokonywać tego w drugim trymetrze ciąży. Ważny jest w tym przypadku materiał, który zostanie użyty jakie wypełnienie. Plomba powinna być wykonana nie z amalgamatu lecz ze specjalnych cementów.

Jakich zabiegów unikać?

Zabiegi związane z poprawą wyglądu zębów takie jak, np. wybielanie czy prostowanie należy przełożyć na czas po porodzie. Nawet jeśli zabieg nie jest groźny nie należy ryzykować, ponieważ niektóre czynniki mogą okazać się szkodliwe podczas ciąży.

W czasie trwania ciąży należy unikać zabiegów, przy których konieczne jest wykonanie prześwietlenia rentgenowskiego. Niestety promieniowanie może okazać się szkodliwe dla płodu, dlatego nie warto ryzykować. Jeśli leczenie jest konieczne z powodu mocnego bólu zęba można zastosować specjalne środki ochronne lub udać się do gabinetu, gdzie znajdują się specjalne urządzenia umożliwiające leczenie bez prześwietlenia.

Co ze znieczuleniem?

Podczas ciąży należy unikać jakichkolwiek znieczuleń. Niestety bywają sytuacje, w których jest to konieczne. Niektóre z miejscowych znieczuleń są dostępne dla kobiet w ciąży i nie stanowią żadnego zagrożenia. Nie należy jednak stosować leków, które mają działanie obkurczające naczynia krwionośne. Przed leczeniem należy uprzedzić lekarza, że jesteśmy w ciąży, jeśli np. brzuch jest jeszcze niewidoczny.

 

Więcej informacji:

Na stronie http://sowiawola.pl/ znajduje się Centrum Stomatologiczne Sowia Wola. Zobacz ofertę – chirurgia stomatologiczna, protetyka, stomatologia zachowawcza i wiele innych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *