Franczyza – czy się opłaca?

Otwarcie własnego biznesu to często bardzo dobry pomysł, szczególnie jeśli posiadamy duże doświadczenie w branży, która nas interesuje.

Jednak w naszym kroju niemalże w każdym sektorze panuje obecnie ogromna konkurencja, dlatego niekiedy może być ciężko wybić się z nowym biznesem. Dlatego wielu początkujących przedsiębiorców zastanawia się nad opcją franczyzy.

Firma pod znaną marką

Już od wielu lat w Polsce popularnością cieszy się franczyza, która uogólniając polega na odpłatnym korzystaniu z danej marki. Taki model dotyczy wielu branż, najczęściej spotykany jest w przypadku sklepów spożywczych oraz lokali gastronomicznych. Dla osoby, która otwiera własną działalność gospodarczą jest to bardzo interesująca opcja, w końcu już na starcie zarządza marką, która jest znana szerokiemu gronu klientów. Jednak w zależności od tego, jak dużą renomę będzie miał nasz franczyzodawca, inna będzie opłata za korzystanie z marki. Dlatego nie zawsze opłaca się sięgać po kultowe firmy, bowiem zysk ze sprzedaży niekoniecznie pokryje nasze opłaty.

Warunki franczyzy

Firmy, które odpłatnie pozwalają korzystać ze swojej marki innym podmiotom decydują, jakie aspekty mają wchodzić w zakres umowy. Przykładowo, jeśli interesuje nas franczyza lokalu gastronomicznego, wówczas musimy liczyć się z tym że nie tylko wystrój oraz logo restauracji będą nam narzucone, ale także menu, receptury, a nawet dostawcy. Nic w tym dziwnego, w końcu właścicielowi marki zależy, aby w każdym „jego” lokalu klient otrzymywał posiłek takiej samej jakości. Z kolei jeśli interesuje nas prowadzenie sklepu spożywczego, spora część asortymentu będzie nam narzucona, podobnie jak ceny. Najwięksi franczyzodawcy posiadają własne, cykliczne gazetki sprzedażowe, dlatego zależy im na takich samych cenach dla określonego towaru.

katalog franczyz

Pomoc specjalisty

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy franczyza jest dla nas, zawsze możemy zgłosić się do doradcy, który rozjaśni nasze wszystkie wątpliwości. W Polsce wielu prawników biznesowych specjalizuje się właśnie w tym zagadnieniu, bowiem z każdym rokiem coraz więcej osób interesuje opcja franczyzy. Taki prawnik doskonale orientuje się we wszystkich niuansach branżowych, dlatego bez problemu doradzi nam, czy powinniśmy podpisywać umowę z konkretnym franczyzodawcą. Również kiedy już zdecydujemy się na konkretną ofertę powinniśmy zgłosić się do doradcy, który wspólnie z nami przeanalizuje umowę i wyjaśni nam każdy punkt w niej zawarty.

Jest to szalenie ważna kwestia, bowiem żargon prawniczy może być dla nas niezrozumiały, przez co w późniejszym czasie może dojść do zaniedbania z naszej strony i w rezultacie do zerwania umowy. Należy również pamiętać, że jako franczyzobiorcy nie musimy się zgadzać na wszystkie punkty umowy i mamy prawo negocjować jej zapisy. W takiej sytuacji pomoc doradcy może być niezastąpiona, w końcu w przypadku większych zmian również może dojść do zmian opłat za franczyzę. Dlatego nie warto oszczędzać na odpowiednim specjaliście, którego usługi mogą nam pomóc uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *